Gazdaság Hírek

Khamenei kételkedik az amerikai nukleáris tárgyalások sikerében

Irán legfelsőbb vezetője, Ali Khamenei ajatollah, kétségeit fejezte ki az Egyesült Államokkal folytatott nukleáris tárgyalásokkal kapcsolatban, megjegyezve, hogy azok új megállapodáshoz nem fognak vezetni. Khamenei szerint az Egyesült Államok „túlzott és felháborító” követeléseket támasztott az urán dúsítása kapcsán. Ezen kijelentések a legfrissebb fejlemények fényében hangzottak el, amelyek az iráni nukleáris program jövőjét érintik. Az iráni vezető elmondta, hogy nem hisz abban, hogy a tárgyalások bármilyen eredményre vezetnek, és nem tudja, mi fog történni a jövőben.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke a múlt héten azt nyilatkozta, hogy Irán „valamennyire” egyetértett a tárgyalások során felmerült feltételekkel, melyeket Omán közvetítésével négy kört követően vitattak meg április 12. óta. Azonban a közelgő újabb tárgyalások előtt Irán főtárgyalója, Abbas Araqchi határozottan elutasította Trump állítását, miszerint Iránnak le kellene állnia az urán dúsításával, amely a reaktorok üzemanyagaként, de nukleáris fegyverek előállítására is felhasználható.

Trump az Egyesült Államok 2015-ös nukleáris megállapodásból való kilépése óta, amely Irán és a világ hatalmainak megállapodása volt, figyelmeztette Irán, hogy katonai akcióval nézhet szembe, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt. Irán viszont hangsúlyozza, hogy nukleáris tevékenységei teljes mértékben békés célokat szolgálnak, és soha nem kíván nukleáris fegyvereket fejleszteni vagy beszerezni. Ennek ellenére Irán a meglévő nukleáris megállapodás keretein belül elrendelt korlátozásokat megszegte, válaszul az Egyesült Államok által hét évvel ezelőtt visszaállított súlyos szankciókra, és elegendő, magasan dúsított uránt halmozott fel ahhoz, hogy több bombát készíthessen.

Khamenei az iráni tárgyalások legújabb fejleményeit egy olyan ünnepségen kommentálta, amely a néhai Ebrahim Raisi elnök emlékére zajlott, aki egy évvel ezelőtt helikopterbalesetben hunyt el. Khamenei dicsérte Raisit, aki szintén keményvonalas vallási vezető volt, azért, mert elnöksége alatt nem volt hajlandó közvetlen tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal. Az ajatollah megjegyezte, hogy Raisi egyértelműen válaszolt a tárgyalásokra, mondván, hogy „nem” fog a fenyegetések vagy trükkök hatására az iráni fél a tárgyalóasztalhoz ülni. Khamenei szerint Raisi elődje, a mérsékelt Hassan Rouhani alatt a nukleáris tárgyalások nem hoztak eredményt, és nem gondolja, hogy a jelenlegi reformista utód, Masoud Pezeshkian alatt bármilyen áttörés várható.

A legfelsőbb vezető bírálta a Trump-adminisztráció megközelítését is, kijelentve, hogy az amerikai félnek kerülni kellene a nonszensz megnyilvánulásokat az indirekt tárgyalások során. Kiemelte, hogy „nagy hiba” azt mondani, hogy nem engedik meg Iránnak az urán dúsítását, mivel senki sem várja el a beleegyezésüket ahhoz, hogy ezt megtegye. Az amerikai különmegbízott, Steve Witkoff a közelmúltban az ABC News-nak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem engedheti meg, hogy Irán dúsítási képessége akár 1%-ra is nőjön. Witkoff szerint egy olyan javaslatot terjesztettek Irán elé, amely figyelembe veszi az iráni fél érdekeit, anélkül, hogy megsértené őket.

Irán külügyminisztere, Abbas Araqchi gyorsan reagált Witkoff kijelentésére, figyelmeztetve, hogy az irreális elvárások megakadályozzák a tárgyalásokat, és hogy az urán dúsítása Iránban nem olyan dolog, amit le lehetne állítani. Araqchi megjegyezte, hogy Witkoff teljesen távol áll a tárgyalások valóságától. Az 2015-ös megállapodás, amelyet Irán Barack Obama akkori amerikai elnöksége, valamint az Egyesült Királyság, Franciaország, Kína, Oroszország és Németország kötött, arra kötelezte Irán, hogy korlátozza nukleáris tevékenységeit, és engedje meg az IAEA ellenőrzéseit a szankciók enyhítése fejében.

A megállapodás értelmében Iránnak csak 3,67%-os tisztaságú urán dúsítását engedélyezték, amely a kereskedelmi nukleáris erőművek üzemanyagának előállításához használható. Februárban az IAEA figyelmeztette a világot, hogy Irán közel 275 kg, 60%-os tisztaságú uránt halmozott fel, ami közel van a fegyverminőséghez, és elméletileg elegendő lenne arra, hogy 90%-os dúsítással hat nukleáris bombát készítsenek. Az iráni-nukleáris tárgyalások tehát továbbra is feszült helyzetben zajlanak, és a közeljövőben számos kérdés megoldásra vár.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp855k42wpko