A szemétlerakás problémája egyre súlyosabbá válik az Egyesült Királyságban, különösen Wales-ben, ahol a helyi kampánycsoportok figyelmeztetése szerint a helyzet már „válságos” szintre emelkedett. A Keep Wales Tidy, egy környezetvédelmi szervezet, legfrissebb felmérése szerint a walesi utcák tisztasága soha nem volt még ilyen rossz, amióta a szerv 17 éve elkezdte a tisztasági ellenőrzéseket. A kutatások alapján a fő okok között szerepel a „nagy mértékű” elviteles ételek és italok csomagolásának növekedése, valamint a helyi önkormányzatok költségvetésének csökkenése, ami a szociális ellátás növekvő költségeivel kapcsolatos.
A BBC-nek nyilatkozó önkormányzatok elmondták, hogy „küzdenek” a költségvetés fenntartásával, hogy meg tudják tisztítani a szemetet, miközben más területeken, például a szociális ellátásban egyre magasabb költségekkel kell szembenézniük. A walesi kormány azt ígérte, hogy együttműködik a helyi hatóságokkal és más szervezetekkel, hogy „tiszta és gondozott területeket” biztosítsanak. A Keep Britain Tidy szintén jelezte, hogy ez az ügy országos szintű probléma, és Angliában „csak kis százalékban” vannak olyan helyek, ahol teljesen tiszta a környezet. A Skóciában tapasztalt „szemetelési válság” után a Keep Scotland Beautiful figyelmeztetett, hogy náluk is folyamatosan emelkednek a szemét szintjei.
Wales-ben a legrosszabb helyzet városokban és falvakban tapasztalható, ahol a városi területek több mint 35%-án „elfogadhatatlan” szemétszintet találtak. Az utcák tisztaságát „D” osztályzattal értékelték, ami a legrosszabb kategóriának számít; a legszennyezettebb utcák száma 286%-kal nőtt. A leggyakoribb típusú szemetek a dohányzással kapcsolatos hulladékok és az ételek, italok csomagolásai voltak. Cardiffban, ahol az önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ utcai takarításra, a legrosszabb „D” osztályzatú utcák a város legszegényebb negyedeiben találhatók, mint például Ely, Roath, Grangetown és Splott.
Malcolm Davies, a Splott egyik lakója elmondta, hogy a környékén lévő szemét mennyisége „egyszerűen rémálom”. „Én élek a végső házban, és mindent megkapunk, ami csak eldobott – gyümölcs héjak, csomagolópapír fúj a kertünkbe,” mondta. „Mi saját szemetesünkbe rakjuk, hogy rendben tartsuk a kertet – de már túl öreg vagyok ahhoz, hogy folyton szemetet szedjek.” Továbbá, a szemétlerakás is komoly probléma, és szeretné, ha kamerákat szerelnének fel a bűnözők elrettentésére. „Már mindent láttunk – ágyakat, kanapékat, szekrényeket – mindent,” tette hozzá Davies.
Lynne Thomas, aki havi önkéntes szemétgyűjtő akciókat szervez, kifejtette, hogy sok szemetet az emberek helytelenül kihelyezett szemetesei okoznak. „A sirályok okosodnak – ha bármilyen ételt találnak a zsákokban, ott vannak másodpercek alatt,” mondta. „Ha mindenki a megfelelő tárolókat és zsákokat használná, az egy lépés lenne a tisztább utcák felé.” Thomas szerint a helyzet lehangoló, és hozzátette, hogy a helyiek körében is aggasztó hatással van az emberek mentális egészségére a sok szemét.
A Cardiff önkormányzatának képviselője, Norma Mackie azt mondta, hogy „a szemetelés, legyen az a földre dobva vagy járművekből kidobva, néhány önző ember miatt történik”. „Ha a szemetelő emberek használnák a rendelkezésre álló szemeteseket az utcán, vagy otthon dobnák el a szemetet, akkor az erre a problémára költött pénzt más szolgáltatásokra lehetne fordítani,” tette hozzá. A walesi önkormányzatok 2023-24-ben összesen több mint 64 millió fontot költöttek utcai takarításra.
A Vale of Glamorgan önkormányzatának vezetője, Lis Burnett elmondta, hogy a népszerű tengerparti üdülőhelyen, Barry Islandon a szemét kezelése egy „ipari gyakorlat”. A helyi önkormányzat évente több mint 250 tonna szemetet takarít el a Barry körüli strandokon, ami körülbelül 800,000 fontba kerül. „Nehezen találjuk meg a szükséges forrást ezeknek a szemételtakarító szolgáltatásoknak a biztosításához,” mondta Burnett.
A walesi kormány azzal reagált, hogy a szemét és a helyi környezeti problémák kezelése kulcsfontosságú, ezért további finanszírozást biztosított a Keep Wales Tidy számára, hogy koordinálja az önkéntes takarító akciókat, nyomon kövesse a szemét szintjét és pozitív viselkedésváltoztatási kampányokat indítson az ország egész területén. A walesi kormány azt is kijelentette, hogy dolgozik egy új csomagolási felelősségi rendszer bevezetésén és egy betéti visszaváltási rendszer kidolgozásán, amely csökkentheti a szemét mennyiségét.