Hírek Magazin

A Just Stop Oil mozgalom elhallgattatása után a aktivizmus új mélységekbe süllyedt

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előkészítik plakátjaikat, előkeresik az ikonikus narancssárga mellényüket, és feltöltik hangosbeszélőiket – ez a rutin többször is megvolt már az elmúlt három év során. A csoport, amelynek tagjai sokszor szórtak le levest, fújtak kukoricakeményítőt, és blokkoltak utakat, mára az Egyesült Királyság egyik legellenszenvesebb kampánycsoportjává vált. Szombaton számos aktivista várható London belvárosában, azonban ez az esemény teljesen más lesz, mint amilyeneket eddig láthattunk. Először is, az esemény létezése nem titok. Másodszor pedig, valószínűleg nem fogják megélni a korábbi tömeges zűrzavart, amit a JSO akciói okoztak. Valójában ez lesz az utolsó tüntetésük. A JSO saját szavaikkal élve „felakasztja a fényvisszaverő mellényeket”, és véget vet a polgári engedetlenségi kampányuknak. A csoport hivatalos álláspontja, hogy megnyerték a harcukat, mivel a követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati politika. Magánéletükben azonban a JSO tagjai elismerik, hogy a zavart okozó tüntetések rendőrségi ellenőrzésére bevezetett szigorúbb hatáskörök szinte lehetetlenné tették a csoport működését.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, úgy nyilatkozott, hogy a szombati találkozó „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és sok mindenben megbíztunk egymásban” – mondta. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Sok ezer autós, akit eddig késleltettek, a művészet szerelmesei, akiket megdöbbentettek a nagyszerű festmények elleni támadások, vagy a sportrajongók és színházlátogatók, akiknek az eseményeit megzavarták, örömmel fogják látni a JSO távozását. A rendőrség számára is megkönnyebbülés lesz ez, hiszen a JSO tüntetéseinek rendőri felügyelete több ezer óra rendőri időt és milliókat emésztett fel. 2023-ban a Scotland Yard becslése szerint a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO végét azonban komoly kérdések is felvetnek, például hogy ez valóban a zavaró klímatüntetések végét jelenti-e az Egyesült Királyságban, vagy hogy a csoport kényszerű leállása új, még zűrzavarosabb klímatüntetéseket szülhet. Továbbá felmerül a stratégiai kérdés is: hogyan kerülheti el a klímavédelem, hogy a jövőben hasonló ellenszenvet váltson ki, mint a JSO? A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályai voltak. Az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket.

A rendőrség, amelyet a közfelháborodás és a barátságtalan médiakép mozgósított, nagyobb hatalomért lobbizott a „környezetvédelmi őrültek” megfékezésére, ahogy a Sun újság nevezte őket. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény hozta, amely a „szándékosan vagy gondatlanságból nyilvános zavaró tevékenységet okozni” bűncselekménnyé nyilvánította. Ezt követően sok olyan, lazán meghatározott cselekedet, mint például a „súlyos szorongás, súlyos bosszúság, súlyos kényelmetlenség vagy súlyos kényelmi veszteség” már potenciálisan komoly bűncselekménynek számított.

A következő évben a Közrendvédelmi Törvény kibővítette a rendőrség tüntetések kezelésére vonatkozó hatáskörét, új bűncselekményeket hozott létre, beleértve a „lekötést” tárgyakhoz, a súlyos zűrzavart okozó alagútásást és a jelentős infrastruktúrák megzavarását. Emellett a bírók, akik a magasabb bíróságok támogatásával dolgoztak, a legtöbb tüntetési esetben megakadályozták, hogy a tüntetők jogszerű indoklást kérjenek cselekedeteikre. A fellebbviteli bíróság elfogadta, hogy a vádlott hite és motivációja túl távoli ahhoz, hogy jogszerű indoklást nyújtson a tulajdon megrongálásáért. Ez azt jelenti, hogy a jövőben nem érvelhetnek a jurynak azzal, hogy az éghajlatváltozás által jelentett nagyobb fenyegetés igazolja a festékfröccsöntést, az úton ülést vagy más zavaró tevékenységeket.

A JSO tagjai tapasztalataik alapján látják, hogy sokan börtönbe kerültek, és évekig tartó büntetéseket kaptak. David Spencer, egy korábbi rendőr, aki ma a Policy Exchange bűnügyi és igazságügyi vezetője, úgy véli, hogy a törvény korábban túl gyakran kedvezett a zavaró tüntetésekben részt vevőknek a más emberek jogos érdekeinek kárára. A Liberty emberi jogi szervezet azonban másképp látja a dolgokat, és úgy véli, hogy a változások a demokrácia támadásának minősülnek. Ruth Ehrlich, a szervezet politikai és kampányigazgatója arra figyelmeztet, hogy a jogi változások „megfélemlítő hatással voltak arra, ahogyan mindannyian kifejezhetjük, amit hiszünk”.

Ebben a kontextusban néhány klímaaktivista arra a következtetésre jutott, hogy ideje elhagyni a mozgalom régóta fennálló felelősségvállalási elvét – zavaró akciókat fognak végrehajtani, de nem fognak várni, hogy letartóztassák őket. Az elmúlt évben a Shut the System (STS) néven ismert csoport számos bűncselekményt követett el pénzügyi és biztosítótársaságok irodái ellen: ablakokat törtek be, festéket fröcsköltek, lakatokat szuperragasztóztak, és idén januárban optikai kommunikációs kábeleket céloztak meg. Az egyik szervezővel beszéltem egy üzenetküldő alkalmazásban. Ők arra érvelnek, hogy a jogi változások miatt a hagyományos felelős tüntetési formák már nem életképesek. „Lehetetlen lenne hatékony kampányt fenntartani, ha az emberek évekig börtönbe kerülnek egyetlen akció után” – mondták. Az aktivisták kényszerhelyzetbe kerültek, ahol a földalatti akciók végrehajtására kényszerülnek.

Nem ez az első alkalom, hogy a tüntetők titkos akciókat hajtanak végre az Egyesült Királyságban klímaügyekben. Az utóbbi é

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo