Hírek Tech

Női űrhajósok sikeresen tértek haza a Blue Origin történelmi repülése után

Katy Perry, a világszerte ismert popénekesnő, valamint öt másik nő sikeresen visszatértek a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A repülés során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez és a CBS műsorvezetője, Gayle King is. King elmondta, hogy az utazás fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasságra emelkedett a Föld felett, így átlépték a nemzetközileg elismert űrhatárt, és néhány pillanatnyi súlytalanságot is átélhettek.

A fedélzeten volt még Aisha Bowe, a NASA egykori rakétatudósa, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista és Kerianne Flynn filmes producer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről szállt fel helyi idő szerint 08:30-kor (BST szerint 14:30-kor). A kapszula ejtőernyővel segített lágy leszállással tért vissza a Földre, míg a rakétarész szintén visszatért Texasba. A kapszula belsejéből hallható volt a taps és a kiáltások, amikor a mentőcsapat hozzájuk érkezett. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki leszállt a fedélzetről. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyezve. „Nem tudom szavakba önteni.” Ezt követően hozzátette: „Kibámultam az ablakon, és láttam a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy nem ezt várta. „Csendes volt, de igazán élettel teli.”

Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és a levegőbe emelt egy margarétát, hiszen lányának a neve Daisy. Gayle King is letérdelt, és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretnék egy kicsit együtt lenni a földdel, csak értékelni azt a pillanatot” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatva kiáltotta: „Elmentem az űrbe.”

A földön több híresség is figyelemmel kísérte a kilövést. Khloé Kardashian a nézőplatformról azt mondta: „Nem tudtam, mennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármi, amiről álmodsz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra – és egy napon talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá. Oprah Winfrey beszélt barátjáról, Gayle Kingről, és elárulta, hogy ő egy ideges utazó. „A legkisebb turbulenciánál is valakinek az ölében ül. Valódi, valós félelme van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelme legyőzése” – mondta.

A űrhajó teljesen autonóm volt, pilótákra nem volt szükség, a legénység nem működtette manuálisan a járművet. Az utolsó, kizárólag nőkből álló űrutazásra több mint 60 évvel ezelőtt került sor, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajósnő a Vostok 6 fedélzetén egyedül utazott az űrbe. Azóta nem volt más kizárólag nőkből álló űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz. Az űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók.

Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok tudományos kutatási küldetésekben vesznek részt az emberiség javára. „Egy híresség nem az emberiség küldötte – saját okai miatt utazik az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán forrást jelenthetnek a űrkutató tudósok számára is” – tette hozzá. A repülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, az lelkesedéstől a haragig terjedően. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja azt mondta: „Sok olyan megjegyzést láttam a közösségi médiában, ami arról szólt, hogy ‘Olyan, mint a Valódi Háziasszonyok az űrben’, vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd el a szobát, a pillanat rettenetes.'”

A repülés után tartott sajtótájékoztatón két nő megfogalmazta kritikáikat a küldetés költségeivel kapcsolatban. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritizál, nem igazán érti, mi történik itt” – mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok hatalmas, pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez azt mondta, hogy „nagyon felbőszítette” a kritika, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy lássák azokat a munkatársakat, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe.

A Blue Origin egy magántulajdonban lévő űrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Jeff Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. Bár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, 150 000 dolláros (114 575,85 font) letét szükséges a helyfoglaláshoz, ami aláhúzza ezeknek a korai repüléseknek az exkluzivitását. A cég szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és boosterje visszatér a kilövőpályára függőleges leszállásokkal minden repülés után, csökkentve ezzel az összköltségeket.

Az űrturizmus növekedése kritikákat váltott ki amiatt, hogy túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók érvelnek amellett, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt, és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek 2024-ben azt mondta: „Civilizációnknak szüksége van arra, hogy a Földön túl terjeszkedjen, annyi okból.” A NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködést pedig pozitív lépésnek tartja. Azonban a rakétahajtómű-kibocsátás gázai és részecskéi befolyásolhatják a Föld éghajlatát és ózonrétegét. A Blue Origin weboldalán, a „Bolygónk védelme” címmel azt állítja: „A repülés során

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo