Hírek Tech

Űrhajós indítások vetélkednek Elon Musk űripari fölényével

Jeff Bezos űripari cége, a Blue Origin, történelmi pillanatot élt át, amikor sikeresen pályára állította első New Glenn rakétáját. Az eseményre a floridai Cape Canaveral Space Force Stationről került sor, helyi idő szerint 02:02-kor. A rakéta fellövése nem csupán technikai siker, hanem egy újabb lépés a kereskedelmi űripar versenyében, amelyben a világ két leggazdagabb embere, Bezos és Elon Musk áll szemben egymással. A céljuk, hogy egyre nagyobb és erősebb rakétákat indítsanak, hogy sokasodjanak a műholdak az égen, magán űrállomásokat üzemeltessenek, és lehetőséget biztosítsanak az emberek számára a Holdra való rendszeres utazásokra.

A sikeres pályára állítást követően Elon Musk az X közösségi médiában gratulált Bezosnak, hangsúlyozva, hogy ez egy fontos mérföldkő az űripar számára. A Blue Origin vezérigazgatója, Dave Limp rendkívüli büszkeségét fejezte ki a csapat teljesítménye iránt, megjegyezve, hogy sokat tanulnak az eseményből, és a következő indításra tavasszal készülnek. A New Glenn rakéta indítását megelőzően technikai problémák merültek fel, amelyek miatt a rakéta indítása késlekedett, mivel a jégképződés megakadályozta a startot. Az alkalmazottak és a nézők lelkes üdvrivalgása kísérte a 98 méter magas rakéta felemelkedését.

Bár a rakéta sikeresen elérte az orbitális pályát, a Blue Origin nem tudta visszahozni a New Glenn fő rakéta motorját, amely az Atlanti-óceánba süllyedt. A cég reménye az volt, hogy a hajtómű újrahasználható lesz a jövőbeli indítások során, de a repülés körülbelül 20 perc elteltével az elvesztéséről számolt be. A Blue Origin eddig nem tudta tartani a lépést Musk SpaceX vállalatával, amely tavaly 134 rakétát indított. A New Glenn rakéta azonban jelentős előrelépésnek számít, és a szakértők úgy vélik, hogy ez a siker valódi versenyt teremt a két cég között.

A New Glenn rakéta John Glenn, az első amerikai űrhajós nevét viseli, aki több mint 60 évvel ezelőtt kerülte meg a Földet. A rakéta erősebb a SpaceX leggyakrabban használt Falcon 9 rakétájánál, és több műholdat is képes szállítani. Bezos tervei között szerepel a Project Kuiper megvalósítása, amelynek célja, hogy több ezer alacsony Föld körüli műholdat állítson pályára, hogy széles sávú internet szolgáltatásokat nyújtson. Ez a projekt közvetlenül konkurál Musk Starlink szolgáltatásával.

Bezos 25 évvel ezelőtt alapította a Blue Origint, azzal a céllal, hogy „milliók dolgozzanak és éljenek az űrben”. Az évek során a vállalat kisebb, újrahasználható rakétát, a New Shepardot indította, amely az űr határáig repült, és utasokat, köztük magát Bezost is szállította 2021-ben. Azonban a Blue Origin jelentősen elmaradt a SpaceX-től, amely az új generációs Starship rakétáját is fejleszti, amely még nagyobb teljesítményű lesz. A SpaceX tervezi a Starship hetedik tesztelését a közeljövőben.

A szakértők szerint a New Glenn rakéta sikeres indítása valódi versenyt generálhat a két vállalat között, ami végső soron csökkentheti az űrműveletek költségeit. Dr. Simeon Barber, az Egyesült Királyság Open University szakértője úgy véli, hogy a két cég folyamatos kihívások elé néz, amelyek még nagyobb fejlődéshez vezethetnek. A kormányok hagyományosan milliárdokat költöttek rakéták építésére és űrmissziók végrehajtására, azonban az amerikai űrügynökség, a NASA egyre inkább elmozdul a kizárólagos állami finanszírozás irányából, és hatalmas szerződéseket köt magáncégekkel rakéták és egyéb űrszolgáltatások szállítására. Elon Musk SpaceX cége már milliárdos űrmegbízásokat kapott, és a következő amerikai elnökkel, Donald Trumppal való közeli kapcsolata még inkább erősítheti vállalatát.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx24eg7z7zgo