Katy Perry popdíva és öt más nő biztonságban tértek vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A küldetés során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS bemondója, Gayle King is. King elmondta, hogy az utazás fénypontja az volt, amikor Perry Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát énekelte. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasra emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatra súlytalanságot tapasztalva.
A fedélzeten volt még Aisha Bowe, a NASA egykori rakétatudósa, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, filmproducer is. A New Shepard rakéta a nyugat-texasi indítóhelyéről emelkedett a levegőbe helyi idő szerint 08:30 körül (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakétahajtómű szintén visszatért Texasba. A kapszulában hallható volt a lelkes üdvrivalgás, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy eltávolítsa őket. Jeff Bezos a kapszula ajtaját kinyitva várta Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Nagyon büszke vagyok erre a csapatra” – mondta könnyeivel küszködve. „Nem tudom szavakba önteni.” Rövid szünet után hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld nagyon csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy nem ezt várta. „Csendes volt, de igazán élő.”
A következő, aki kiszállt, Katy Perry volt, aki megcsókolta a földet, és az ég felé emelt egy margarétát – a lánya neve is Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot szánni a földre, hogy értékeljem azt egy másodpercre” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.”
A népszerűség kedvéért a földön több híresség figyelte a kilövést. Khloé Kardashian a nézőtérről beszélve elmondta: „Nem gondoltam volna, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármi, amiről álmodsz, elérhető a számunkra, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra – és egyszer talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá.
Oprah Winfrey is megemlítette barátját, Gayle Kinget, és elmondta, hogy ő ideges utazó. „Amikor repülünk, ő bárkinek az ölében ül a legkisebb turbulencia esetén. Valódi szorongása van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmének legyőzése” – mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, és a személyzet nem működtette kézzel a járművet. Az utolsó, kizárólag nőkből álló űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtt zajlott, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet kozmonauta, az első nőként egyedül repült az űrbe a Vostok 6 fedélzetén.
Az űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok tudományos kutatások érdekében vállalnak küldetéseket az emberiség javára. „A hírességek nem az emberiség küldöttei – saját okokból mennek az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán frusztrálóak lehetnek az űrkutatók számára is” – tette hozzá.
A repülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, a lelkesedéstől a haragig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja elmondta: „A közösségi médiában sok olyan megjegyzést láttam, mint ‘Olyan, mint a Valóságshow háziasszonyai Marsra mennek’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.'” Ugyanakkor: „Sokan pozitív véleményt is megfogalmaztak. Az emberek azt mondták: ‘Olyan menő, hogy Katy Perry az űrbe megy.'”
A repülés után tartott sajtótájékoztatón a nők közül kettő kifogásolta a küldetés kritikusait, például a költségekkel kapcsolatban. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritizál, nem igazán érti, mi történik itt” – mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok hatalmas, pozitív visszajelzéseket kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy „nagyon felbátorodott” a kritikán, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Origin-nál, hogy lássák azokat az alkalmazottakat, akik „szívüket és lelküket beleadják” a küldetésekbe.
A Blue Origin egy magán űrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. Bár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, egy 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) befizetés szükséges a hely foglalásához – ami hangsúlyozza ezen korai repülések exkluzivitását. A cég az alacsony pályás turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrák fejlesztésén is dolgozik, például újrahasználható rakétákon és holdi leszálló rendszereken.
A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a hajtóműje minden repülés után visszatér a kilövőpadról vertikális landolásra, csökkentve ezzel az összes költséget. Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük a konkrét szerepükhöz. A Blue Origin azt állítja, hogy a New Shepard utasait két napon keresztül képzik, a fizikai állóképességre, vészhelyzeti protokollokra és a biztonsági intézkedésekre összpontosítva. Ezenkívül két támogató tag is van, akiket Crew Member Seven-nek neveznek: az egyik folyamatos útmutatást ad az űrhajósoknak, míg a másik a küldetés során a vezérlőszobából tartja a kapcsolatot.
Az űrturizmus fellendülése arra is kritikát váltott ki, hogy túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók azt állítják, hogy a magáncégek felgyorsít