A pénzügyi piacokat tavaly október óta nem látott zűrzavar rázta meg, és úgy tűnt, hogy a befektetők remélhették, hogy a nehézségek véget értek. Azonban az Egyesült Államokban a kölcsönzési költségek ismét emelkedni kezdtek, ami aggodalomra ad okot. A hétfői napon az Egyesült Államok hosszú távú adósságának kamata átlépte az 5%-ot, ami az októberi legmagasabb szintet jelenti. Ezt a Moody’s hitelminősítő pénteken bejelentett leminősítése okozta, amely az Egyesült Államok növekvő adósságára hívta fel a figyelmet az elmúlt évtized során. Közben a Kongresszus egy adó- és költségvetési törvényjavaslatot előrehaladott állapotba hozott, amely trilliókat adna hozzá az Egyesült Államok 36 billió dolláros adósságához.
Amikor egy kormány pénzt kíván kölcsönözni, általában kötvényeket – más néven kincstári kötvényeket – értékesít a pénzügyi piacokon. A befektetők megvásárolják ezeket a kötvényeket, ezzel készpénzt biztosítva a kormánynak, és általában az előre megállapodott évek során kamatot is kapnak. A kötvények esetében, akárcsak egy hagyományos kölcsön esetén, a kockázatosabbnak ítélt kötvények általában magasabb kamatokkal, úgynevezett hozamokkal járnak. A kötvényvásárlók többsége pénzügyi intézményekből áll, beleértve a nyugdíjalapokat és a központi bankokat, például az Angol Bankot. Néhányan a kötvényeket a kölcsön lejártáig megtartják, míg mások továbbértékesítik őket más befektetőknek.
Történelmileg az Egyesült Államok kormánya védve volt attól, hogy magas kamatokat kelljen fizetnie, mivel a kincstári kötvényeket biztonságosnak tartották. Ennek oka, hogy az Egyesült Államok gazdasága erős volt, stabil árakkal, és a kormány megbízható partnernek számított, akit nem valószínű, hogy csődbe menne. A 30 éves kincstárkötvények hozama a 2008-as pénzügyi válságot követően sokáig 3% körül mozgott. Amikor 2023 októberében átlépte az 5%-ot, ez volt az első alkalom, hogy 16 év alatt elérte ezt a küszöböt. A 30 éves kincstári kötvények hozama hétfőn 5,04%-ra emelkedett, miután pénteken 4,9%-on állt a leminősítés előtt, mielőtt visszaesett volna 5% alá.
De milyen új kockázatokkal kell szembenézni? A hozamok 2021-ben kezdtek emelkedni, amikor az Egyesült Államokat a Covid-19 járvány után megugró árak sújtották. A közelmúltban újra fellángoltak a félelmek, miután Donald Trump elnök globális vámokat vezetett be, ami elemzők szerint ártana a gazdaságnak és tovább emelné az árakat. Eközben az Egyesült Államok egyre növekvő adósságot halmozott fel, és nem látszik lassulás. A Moody’s leminősítése nem volt váratlan, mivel a hitelminősítő az utolsó a három nagy ügynökség közül, amely ezt a lépést megtette, és már 2023-ban figyelmeztetett arra, hogy ez megtörténhet. A helyzetet súlyosbította, hogy a Kongresszus egy része vasárnap egy adótörvényjavaslatot fogadott el, amely legalább 3 billió dollárral növelné az Egyesült Államok adósságát a következő évtizedben.
A Moody’s leminősítése Thierry Wizman, a Macquarie Bank elemzője szerint „tulajdonképpen politikai értékelés is, éppúgy, mint gazdasági”. A politikai és intézményi válság, amely az Egyesült Államok „korrekciós kapacitásának” hiányában nyilvánul meg, a leminősítés valódi jelentése, nem csupán az adósság magas szintje. A Moody’s előrejelzése szerint az Egyesült Államokban a kamatfizetések a szövetségi kormány bevételeinek 30%-át el fogják fogyasztani 2035-re, szemben a 2021-es 9%-kal. Ha az Egyesült Államok kormánya egyre többet költ a kamatfizetésekre, az hatással lesz a költségvetésekre és a közkiadásokra, mivel a kormány számára egyre drágább fenntartani magát.
A kormányzati kamatok emelkedése emellett általában befolyásolja más típusú hitelek, például a jelzáloghitelek vagy a hitelkártyák kamatát is. Ezért, ha a kormány számára magasabb kamatok vannak, az a háztartások és a vállalkozások számára is magasabb kamatokat jelenthet. A kisvállalkozások különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek bármilyen hirtelen változás esetén, mivel a legtöbb amerikai lakástulajdonos rögzített kamatozású hitelekkel rendelkezik 15-30 évre. Ha a vállalkozások nem tudnak hozzáférni a hitelhez, az lelassíthatja a gazdasági növekedést és idővel munkahelyek elvesztéséhez vezethet. Az első vásárlók és azok, akik költözni szeretnének, szintén magasabb költségekkel szembesülhetnek. Az Egyesült Királyságban a bérlésre kényszerülő emberek számára alig marad pénz a megélhetésre. Az Egyesült Királyság inflációja ugyan csökkent, de még mindig meghaladja az Angol Bank 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatok hatással vannak a jelzáloghitelekre, a kölcsönökre és a megtakarítások kamatára is. A Federal Reserve szerint Trump vámintézkedései túl sok bizonytalanságot generálnak ahhoz, hogy előre jelezzék a következő lépéseiket. Az utolsó adatok szerint Guernsey inflációs rátája magasabb, mint az Egyesült Királyságé és Jerseyé.