A Wikipédia alapítója, a Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket tesz az új Online Biztonsági Törvény (Online Safety Act) szabályozásai ellen, amelyeket aggályosnak tartanak, mivel veszélyeztethetik a közreműködő önkéntesek biztonságát és a káros tartalmak eltávolítására irányuló képességüket. Az alapítvány bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon rendelkezései ellen, amelyek szerint a Wikipédia a legszigorúbb kötelezettségek alá eshet, amelyeket a törvény előír a weboldalak számára. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia Alapítvány vezető jogásza kifejtette, hogy „sajnálatos, hogy most meg kell védenünk a Wikipédia önkénteseinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályoktól”.
A brit kormány elmondta, hogy elkötelezett az Online Biztonsági Törvény végrehajtása iránt, de nem tudott nyilatkozni a folyamatban lévő jogi eljárásokról. Szakértők úgy vélik, hogy ez lehet az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvények ellen indítottak, bár ezek csak a törvény szűk körére vonatkoznak. Ben Packer, a Linklaters jogi iroda partnere szerint a törvény rendkívül széleskörű és bonyolult, és biztosra vehető, hogy hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és más emberi jogaira is. „Ahogy a törvény több rendelkezése életbe lép, várható, hogy további kihívások is érkeznek” – tette hozzá.
A törvény előírja, hogy az Ofcom szabályozó szerv kategorizálja a platformokat különböző tényezők alapján, például a felhasználók számát és a kínált funkciókat. Az „1. kategóriába” sorolt weboldalak, amelyek a legmagasabb szintet képviselik, további kötelezettségekkel szembesülnek, hogy megőrizzék a felhasználók biztonságát. Egyszerűen fogalmazva, azokat a weboldalakat sorolják ide, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy számos brit felhasználó interakcióba lépjen egymással, és tartalmat osszon meg, valamint olyan rendszereik vannak, amelyek ajánlják a tartalmakat. A Wikipédia azonban attól tart, hogy a szabályok olyan homályosan vannak megfogalmazva, hogy „jelentős kockázatot” jelenthet, hogy a weboldal a legszigorúbb kategóriába kerüljön.
Ha ez megtörténne, a következmények súlyosak lehetnének az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek, és a hatásuk túlmutatna az Egyesült Királyság határain. Az Alapítvány kiemelte, hogy új kötelezettségek bevezetése esetén a Wikipédia kényszerülhet arra, hogy az önkéntesek személyazonosságát ellenőrizze. Ez pedig olyan adatvédelmi problémákhoz vezethet, mint az adatlopás, a zaklatás, a jogi perek vagy akár a hatalmi rendszerek általi bebörtönzés. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális ügyvédségének alelnöke hangsúlyozta, hogy „az emberek kevésbé fognak biztonságban érezni magukat, ha tudják, hogy a személyazonosságukat nyilvántartják”.
Az Alapítvány nem a törvény általános kihívását célozza meg, hanem a „Kategorizálási Szabályzatok” azon részeit, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, mely weboldalaknak kell követniük a legszigorúbb kötelezettségeket. Az alapítvány érvelése szerint a jelenlegi meghatározások kockázatot jelentenek, hogy nemcsak a Wikipédia, hanem más platformok is helytelenül kerülnek besorolásra, míg olyan weboldalak, amelyeknek szigorúbb szabályoknak kellene megfelelniük, kimaradnak. Phil Bradley-Schmieg egy blogbejegyzésében a következőket írta: „A szabályozás nemcsak a Wikipédia hasonló, alacsony kockázatú ‘különc’ szolgáltatásait kockáztatja, hanem nem is veszi észre azokat a szolgáltatásokat, amelyek valóban aggasztják a brit társadalmat.”
A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozta, hogy önkénteseik már most is hatékonyan eltávolítják a káros tartalmakat a platformról. A 2024-es southporti gyilkosságok után az önkéntesek éjt nappallá téve dolgoztak megbízható és semleges információk biztosításán. Ben Packer szerint az alapítványnak nehéz dolga lesz a bíróság előtt annak bizonyításával, hogy a belügyminiszter jogellenesen járt el a szabályok megalkotásakor. „Jellemzően nehéz sikeresen bírósági felülvizsgálatot indítani a szabályozások ellen” – mondta a BBC Newsnak. Az Ofcom eddig még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de kérdéseket intézett számos weboldalhoz, köztük a Wikipédiahoz is, és várja a válaszokat. A hatóság közleményében megjegyezte, hogy „figyelemmel kísérjük a Wikimedia Alapítvány döntését, hogy megtámadja a kategorizálási szabályokat, amelyeket a belügyminiszter alkotott meg az Online Biztonsági Törvény keretében.”