Gazdaság Hírek

Mi rejlik az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vámmegállapodásában?

Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között megállapodás született bizonyos árukra vonatkozó vámokról, ami fontos lépés a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokban. Donald Trump elnök által bevezetett 10%-os általános vámok az Egyesült Királyságból érkező importárukra továbbra is érvényesek, azonban a megállapodás értelmében számos brit exportáru, például autók, acél és alumínium vámja csökkent vagy eltűnt. Trump a közösségi médiában bejelentette, hogy ez egy „nagy kereskedelmi megállapodás”, de valójában nem az, és nem rendelkezik azokkal a jogkörökkel, amelyek egy valódi szabadkereskedelmi megállapodás aláírásához szükségesek, mivel ez a Kongresszus hatáskörébe tartozik. A Kongresszusnak jóvá kell hagynia egy kereskedelmi megállapodást, ami hosszabb időt vehet igénybe, mint a Trump által bevezetett vámok 90 napos felfüggesztése.

A megállapodás keretében a 25%-os vámot, amelyet a Trump-adminisztráció az Egyesült Királyságból érkező autókra és autóalkatrészekre vetett ki, 10%-ra csökkentették, de ez csak 100,000 brit autóra vonatkozik, amely megegyezik a tavalyi brit autóexport mennyiségével. Minden, a kvótán túli autóra 27.5%-os vámot fognak kivetni. Az autók a legnagyobb brit exporttermékek az Egyesült Államokba, tavaly körülbelül 9 milliárd font értékben. A Jaguar Land Rover, amely autóinak közel negyedét exportálja az Egyesült Államokba, úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás „nagyobb bizonyosságot biztosít a szektor számára”. Az autóipari vezetők azonban figyelmeztettek, hogy a kvóta határokat szabhat az exportálható mennyiségnek.

A brit kormány jelenleg 10%-os vámot vet ki az amerikai autókra, de nem világos, hogy ez a megállapodás keretében változik-e. Az Egyesült Államok korábban azt követelte, hogy a vámot csökkentsék 2.5%-ra, és Rachel Reeves pénzügyminiszter jelezte, hogy nyitott az ilyen mértékű csökkentésre. Trump bejelentette, hogy a Rolls-Royce motorok és repülőgépalkatrészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba. A márciusban életbe lépett 25%-os vám az acél- és alumíniumimportokra is eltűnt, ami kedvező hír olyan cégek számára, mint a British Steel, amely állami irányítás alá került, miközben próbálta fenntartani működését.

A Fehér Ház azonban közölte, hogy kvótát állapítanak meg az Egyesült Királyság számára a „legkedvezőbb nemzet” árakra vonatkozóan az acél és alumínium, valamint bizonyos acél- és alumíniumtermékek esetében. Jelenleg nem világos, hogy mennyi ilyen terméket exportálhat az Egyesült Királyság az Egyesült Államokba anélkül, hogy többet kellene fizetnie. Továbbá nem tudni, hogy a vámok eltörlése vonatkozik-e az acélalapú termékekre, és hogy csak az Egyesült Királyságban olvasztott és öntött acél élvezheti-e a kedvezményeket.

A brit kormány a gyógyszerek terén is folytatja a tárgyalásokat, mivel a gyógyszerek jelentős exportcikknek számítanak az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemben. Tavaly a gyógyszerek exportja 6.6 milliárd fontot tett ki, ami a második legnagyobb brit exporttermék az Egyesült Államokba. Az Egyesült Államok számára a gyógyszerek piacán kevés vagy semmilyen vámot nem alkalmaznak, hogy a gyógyszerek megfizethetők maradjanak. Az elnök eddig nem jelentett be gyógyszerekre vonatkozó kereskedelmi korlátozásokat.

A megállapodás keretében a brit 2%-os digitális szolgáltatási adón nem történt változás, ami problémát jelentett a tárgyalások során. Azok a vállalatok, amelyek közösségi médiát, keresőmotorokat vagy online piactereket üzemeltetnek, kötelesek ezt az adót megfizetni, ha globális bevételük meghaladja az 500 millió fontot és évi 25 millió fontot keresnek az Egyesült Királyságban. Az Egyesült Államok kormányzata csalódottságának adott hangot, amiért az Egyesült Királyság nem volt hajlandó teljes mértékben foglalkozni ezzel az adóval.

A brit kormány a kereskedelmi megállapodás keretében a húságazat szabályait is fenntartotta, biztosítva, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem kerülhet be az Egyesült Királyság piacára. Az amerikai gazdák gyakran használnak növekedési hormonokat a marhahús előállításában, ami az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban az 1980-as évek óta tilos. A brit kormány a megállapodás keretében a bioetanolra vonatkozó vám eltörlésére is sor került, aminek következményeként aggodalmak merültek fel a brit mezőgazdasági termelők körében.

A megállapodás célja, hogy szélesebb körű kereskedelmi egyezményt hozzon létre az Egyesült Államokkal, miután a vámokat csökkentették. Trump kijelentette, hogy a vámok „a legfélreértettebb dolgok” a üzleti életben, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. A megállapodás a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború de-escalációjának erős jelét adja.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo