Hírek Tech

Űrverseny: Új rakétaindítás próbára teszi Elon Musk hatalmát

Jeff Bezos űrvállalata, a Blue Origin, történelmi pillanathoz érkezett, amikor sikeresen fellőtte első rakétáját, a New Glenn-t az űrbe, ezzel megkezdve egy új versenyt Elon Musk SpaceX-jével. A rakéta a floridai Cape Canaveral Űrközpontból indult útnak, és a helyi idő szerint 02:02-kor (07:02 GMT) érte el az orbitális magasságot. Ezzel a sikeres fellövésével a világ két leggazdagabb embere, Bezos és Musk, egy új kereskedelmi űrverseny részesévé váltak, amelynek célja, hogy egyre nagyobb és erősebb rakétákat indítsanak el.

Mindkét vállalat célja, hogy minél több műholdat állítsanak pályára, magánűrállomásokat üzemeltessenek, valamint rendszeres utazásokat biztosítsanak az emberek számára a Holdra. Musk azonnali gratulációját fejezte ki Bezosnak, mondván, hogy „Gratulálok az első kísérlet sikeres orbitális eléréséhez!” Dave Limp, a Blue Origin vezérigazgatója, szintén büszkén nyilatkozott a sikerükről, megjegyezve, hogy „rengeteget tanulunk a mai napból, és a következő indítás során tavasszal újra próbálkozunk.”

Bezos csapata számos technikai nehézséget leküzdött az indítás előtt, miután egy jégképződés megakadályozta az indítást korábban a héten. A Blue Origin alkalmazottai és a Cape Canaveral körüli tömeg örömmel ünnepelte a 98 méter magas rakéta fellövését. Azonban a cég nem tudta visszahozni a New Glenn fő rakéta motorját, vagyis a booster-t az Atlanti-óceánban található platformra. Eredetileg azt tervezték, hogy a booster újrahasználható lesz a jövőbeli indításokhoz, de körülbelül 20 perccel a repülés után a cég megerősítette, hogy elvesztették a motort.

A Blue Origin eddig nehezen tudta tartani a lépést a SpaceX által diktált ütemmel, de ez a fellövés jelentős előrelépésnek számít a vállalat számára. A New Glenn rakétát John Glenn, az első amerikai űrhajós után nevezték el, aki több mint 60 évvel ezelőtt körberepülte a Földet. A rakéta teljesítménye meghaladja a SpaceX leggyakrabban használt rakétájának, a Falcon 9-nek a teljesítményét, és képes több műholdat is szállítani. Bezos célja, hogy a rakétát felhasználja a Kuiper projekthez, amelynek célja, hogy több ezer alacsony föld körüli műholdat telepítsen szélessávú szolgáltatások biztosítására. Ez a projekt közvetlen versenytársa lesz Musk Starlink szolgáltatásának.

Jeff Bezos 25 évvel ezelőtt alapította meg a Blue Origin-t, azzal a céllal, hogy „milliók dolgozhassanak és élhessenek az űrben.” Évek óta a vállalat egy kisebb, újrahasználható rakétát, a New Shepard-t indítja az űr határáig, amely már több utast és rakományt is szállított, beleértve magát Bezos-t is, aki 2021-ben utazott a rakétával. Azonban a Blue Origin eddig drámaian lemaradt a SpaceX mögött, amely tavaly 134 indítást hajtott végre. A SpaceX új generációs rakétája, a Starship, még erősebb, és a cég reméli, hogy a hetedik tesztrepülését még a nap folyamán végrehajtja.

Néhány szakértő véleménye szerint a sikeres New Glenn rakéta igazi versenyt teremt a két vállalat között, ami végső soron csökkentheti az űrműveletek költségeit. Dr. Simeon Barber, az Egyesült Királyság Open University szakértője azt javasolja, hogy a két cég egymásra licitálva képes lesz még nagyobb előrelépéseket elérni. A kormányok történelmileg milliárdokat költöttek rakéták építésére és űrmissziók indítására, de az amerikai űrügynökség, a NASA egyre inkább eltávolodik a kizárólag állami források használatától, és hatalmas szerződéseket köt magánvállalatokkal rakéták és egyéb űrszolgáltatások nyújtására.

Elon Musk SpaceX-e már milliárd dolláros űrszerződéseket kapott, és közeli kapcsolata a következő amerikai elnökkel, Donald Trumppal, tovább erősítheti cégét. A verseny tehát nemcsak a technológiai fejlődésről szól, hanem a jövő űrkutatásának irányításáról is, ahol a magánvállalatok egyre nagyobb szerepet kapnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx24eg7z7zgo